,,Majowe Święta Polaków” w SP w Wilczyskach

    Maj to miesiąc ważnych świat i rocznic historycznych. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się akademia ,,Majowe Święta Polaków”. Uczniowie klasy VI przypomnieli poprzez słowa, fragmenty filmów dokumentalnych i piosenki następujące z nich:

1 Maja – Święto Pracy, rocznica wstąpienia Polski do UE

2 Maja – Święto Flagi RP

3 Maja – Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

8 Maja – Rocznica zakończenia II wojny światowej

18 Maja – Rocznica zdobycia przez Polaków Monte Cassino

Akademia była okazją do podkreślenia znaczenia tych wydarzeń dla losów Polski oraz przypomnienia ludzi, którzy pochodzili z naszych okolic i brali czynny w nich udział. Kimś takim był Emil Czech, słynny trębacz z Bobowej, który 18 maja 1944 roku o godz.12.00 odegrał hejnał mariacki na ruinach zdobytego przez Polaków Monte Cassino. Fragmenty wspomnień Emila Czecha były jednym z elementów tej akademii. Każde ze świąt majowych ma inną wymowę, inny charakter, czego innego dotyczy. Niosą własne wartości, uniwersalne, pełne zadumy nad czasem minionym.

 

Skip to content