Wrześniowe rocznice w SP Wilczyska

,,Tych dni historia nie zapomni,
Gdy stary ląd w zdumieniu zastygł
I święcić będą nam potomni
Po pierwszym września – siedemnasty”

                                               Jacek Kaczmarski ,,Ballada wrześniowa”

Wrzesień, to miesiąc szczególny w historii Polski. Uczniowie starszych klas Szkoły Podstawowej w Wilczyskach przypomnieli podczas apelu historycznego najważniejsze wydarzenia września 1939 roku:

– 1 września – agresja Niemiec na Polskę i wybuch II wojny światowej

– 17 września – napaść ZSRS na Polskę

– 27 września – utworzenie Polskiego Państwa Podziemnego

Społeczność szkolna ze szczególną uwagą wysłuchała o okolicznościach agresji wojsk sowieckich na Polskę. Możemy obecnie mówić o tym tragicznym wydarzeniu bez zakłamywania historii, co niestety miało miejsce przez wiele lat po wojnie. 17 września 1939 roku Armia Czerwona bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny wkroczyła na teren II Rzeczpospolitej. Napaść na Polskę była częścią tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Rosja. Po dokonaniu przez ZSRR napaści na Polskę aresztowano ponad 200 tys. Polaków – oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków; około 22,5 tys. oficerów i policjantów zostało uśmierconych w Katyniu, Charkowie i Twerze.

       Pamiętamy!

Skip to content