,,Pamiętajcie plutonowy Czech,                                                

  Wasza trąbka i Wasz hejnał

Przejdą kiedyś do historii…”

                                           płk Władysław Rakowski

Majowe rocznice pod znakiem Monte Cassino w SP w Wilczyskach

Maj to miesiąc ważnych świąt i rocznic historycznych. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się akademia ,,Majowe święta i rocznice”. Uczniowie klasy VII i IV zaprezentowali  poprzez słowa, fragmenty filmów dokumentalnych i piosenki wiele z nich. Najwięcej miejsca poświęcone było upamiętnieniu 80.rocznicy bitwy o Monte Cassino. Uczniowie przypomnieli okoliczności zdobycia Monte Cassino przez żołnierzy polskich pod dowództwem gen. Andersa oraz sylwetkę plutonowego Emila Czecha, pochodzącego z Bobowej trębacza, który na ruinach zdobytego klasztoru zagrał hejnał mariacki. Drugim bohaterem tych dni był niedźwiedź Wojtek, który z polskimi żołnierzami przeszedł cały szlak bojowy i wraz z nimi znalazł się pod Monte Cassino. Uczniowie klasy IV przypomnieli jego niezwykłą historię  i zaprezentowali ciekawostki z jego życia. Na koniec spotkania wysłuchaliśmy pieśni ,,Czerwone maki na Monte Cassino”

Skip to content